افغان های مقیم عشق آباد نگرانی عمیق خود را نسبت به خشونت های اخیر در افغانستان ابراز نمودند

به تاسی از هدایت مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، مراسم فاتحه خوانی به مناسبت محکومیت دو حادثه تروریستی که در شهر پل علم ولایت لوگر و دشت برچی کابل به وقوع پیوست، برگزار گردید.

این مراسم که با حضور افغان های مهاجر، تجار و اعضای سفارت افغانستان در عشق آباد برگزار گردید، آقای خان ولی خان بشرمل سفیر ج.ا افغانستان در ترکمنستان طی سخنرانی خشونت های اخیر را بر علیه انسانیت خوانده و آتش بس فوری و پایدار را یک ضرورت مبرم دانست.

آقای خان ولی خان بشرمل روی ابعاد مختلف جنگ های پیچیده نیابتی در افغانستان روشنی انداخته، عاملین حملات اخیر در افغانستان را دشمنان مردم افغانستان دانست.

در این مراسم آقای احمد طارق نورزاده مستشار سفارت نیز طی صحبتی از علمای مهاجرین افغان بابت صدور اعلامیه و محکومیت جنگ جاری در افغانستان تشکری نموده، افزود: پس از اینکه کشور ها و نهادی های مستقل دینی خشونت های اخیر در افغانستان را حرام و غیر شرعی دانستند، از اینرو، هیچ بهانه  ی برای تداوم جنگ در افغانستان باقی نمانده است.

در پایان، محفل ختم قرآن عظیم الشان نیز برگزار و برای برقراری صلح و ثبات دایمی در افغانستان دعا گردید.

از سوی دیگر، تعداد زیادی از سفارتخانه های کشور های خارجی مقیم عشق آباد پیام های تسلیت خویش را عنوانی سفارت افغانستان ارسال نمودند. سفارتخانه های کشور های روسیه، هند، ایران، پاکستان، آذربایجان، گرجستان، قطر، عربستان سعودی، کوریا، اکراین، قزاقستان، ترکیه مقیم عشق آباد و همچنان دفتر هماهنگ کننده ملل متحد در ترکمنستان و رییس مرکز دیپلوماسی پیشگیرانه سازمان ملل برای آسیای مرکزی پیام های تسلیت جداگانه عنوانی جلالتمآب سفیر ج.ا افغانستان در ترکمنستان فرستاده، ضمن محکوم کردن دو حادثه اخیر در افغانستان، آن را تروریستی خوانده، با خانواده های که عزیزان خود را از دست دادند، غم شریک نموده و برای مجروحین شفای عاجل خواستند.