وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان با مفتی ترکمنستان ملاقات نمود

روز سه شنبه مورخ 6 اپریل 2021 جناب محترم محمد قاسم حلیمی وزیر ارشاد، حج و اوقاف جمهوری اسلامی افغانستان با جناب محترم خواجه گولیاف یلکاپ آقامرادوویچ ملاقات نمود.

در این ملاقات دو طرف بر مشترکات دینی – مذهبی، فرهنگی و تاریخی میان دو کشور تاکید نموده و روی تقویت هرچه بیشتر همکاری ها در عرصه های مختلف، بحث و تبادل نظر نمودند.

وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان در مورد روند گفتگو های صلح روشنی انداخته افزود که خشونت ها در افغانستان باعث کشته و زخمی شدن تعدادی زیادی از افراد بی گناه از جمله زنان، مردان و کودکان شده است و باید در افغانستان به خاطر ثبات منطقه پایان یابد.

مفتی ترکمنستان گفت که طبق دستورات اسلامی، جامعه مسلمانان باید برای صلح، امنیت و ثبات تلاش نمایند. وی افزود که مشکل افغانستان به هیچ عنوان راه حل نظامی ندارد. با این حال، هر دو طرف اظهار داشتند که مذاکره و گزینه های سیاسی بهترین راه برای پایان دادن به جنگ و خشونت در افغانستان است.

در این رابطه طرفین نسبت به اهمیت برقراری صلح و ثبات در افغانستان و نقش مثبت ترکمنستان در این پروسه تاکید کردند.

علاوه بر این نسبت به حمایت های ترکمنستان از مردم افغانستان و مساعدت های که برای توسعه اقتصاد افغانستان در زمینه های استراتژیک همچون انرژی، ترانسپورت، مخابرات و ارتباطات صورت می‌گیرد، تاکید شد.