Minister of Finance of Afghanistan: The Practical Work of the TAPI Project Will Begin This Year

وزیر مالیه افغانستان با بیان اینکه کار ساخت لوله در ترکمنستان آغاز شده، گفت: به زودی کار عملیاتی پروژه تاپی در افغانستان آغاز می‌شود.

«همایون قیومی» وزیر مالیه جمهوری اسلامی افغانستان که در راس یک هییت بلند پایه سیاسی برای نشست با مقام‌ های وزارت خارجه ترکمنستان به هرات آمده در گفتگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: در نشست دو جانبه 3 سند میان دو کشور به امضا رسید.

وی اضافه کرد: با اجرای این عملی این اسناد روابط افغانستان با ترکمنستان بیش از پیش گُسترش خواهد یافت و قرار است چگونگی اجرای این اسناد در سفر دوم این هئیت به افغانستان بررسی شود.

آقای قیومی ادامه داد: واردات برق از ترکمنستان به هرات به زودی افزایش می‌یابد. وی بیان داشت براساس ارزیابی تیم ترکمنستان ساخت لوله های گاز در این کشور آغاز شده و پروژه تاپی در افغانستان و هرات در سال جاری عملیاتی خواهد شد.

وزیر مالیه جمهوری اسلامی افغانستان همچنین خاطرنشان کرد: همچنین در این نشست سند میان دو کشور امضا شده که قرار است براساس آن در عوض تهیه البسه نیرو های امنیتی به افغانستان، سنگ مرمر هرات و دیگر محصولات تولیدی به ترکمنستان فرستاده خواهد شد.

از طرف دیگر «رشید مره دوف» وزیر خارجه ترکمنستان در این رابطه گفت: ترکمنستان متعهد است تا مطابق با قول خود پروژه های عظیمی را در کنار پروژه تاپی و امضا سندهای همکاری عمل کند و برای حمایت بیشتر و ایجاد روابط حسنه میان دو کشور نیز برنامه‌ های اقتصادی دیگری نیز در دست کار است.

همچنین عبدالقیوم رحیمی والی هرات در مراسم اجرای این اسناد گفت: با امضا سندهای همکاری میان ترکمنستان و افغانستان، خط اهن ترکمنستان تا مرکز شهر هرات ادامه پیدا خواهد کرد که برای رشد اقتصادی و سهولت برای بازرگانان اهمیت زیادی دارد.

وی ادامه داد: پس از ساخت لوله‌ های گاز تاپی در ترکمنستان نیز کار عملی آن در هرات آغاز خواهد شد که در حال حاضر طرف افغان برای اجرای آن آمادگی لازم را دارد.

والی هرات گفت: پس از امضا این سندها کارهای عملی به زودی آغاز شده و این موضوع باعث توسعه اقتصادی هرات خواهد شد.

منبع: فارس نیوز