مشورت های سیاسی میان افغانستان و ترکمنستان برگزار گردید

به تاریخ 6 جون 2021 مشورت های سیاسی میان افغانستان و ترکمنستان در سطح وزرای امور خارجه دو کشور، برگزار شد.

در جریان این مشورت ها، موضوعات زیادی مربوط به همکاری ها میان جمهوری اسلامی افغانستان و ترکمنستان در زمینه های سیاسی- دیپلوماتیک، تجاری- اقتصادی و فرهنگی – انسان دوستی مورد بررسی قرار گرفت.

طرفین جزییات پلان ها و پروژه های مشترک را مطابق به توافقات به عمل آماده میان جلالتمآب محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان و جلالتمآب قربانقلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان را مورد بررسی قرار دادند.

رشید مره دوف معاون کابینه وزیران و وزیر امور خارجه ترکمنستان در صحبت خود، ضمن بیان اولویت های همکاری بین دو کشور، بر توسعه مثبت روابط دوجانبه میان دو کشور تاکید نمودند. علاوه بر این، نسبت به ثمر بخش بودن همکاری ها از طریق وزارت¬خانه های امور خارجه دو کشور تاکید شد.

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه ج.ا افغانستان با اعلام رضایت از سطح بالای روابط بین دو کشور، حمایت ترکمنستان از افغانستان و مردم این کشور را با اهمیت خواند.

طرفین نسبت به سازنده بودن همکاری ها در زمینه های تجاری- اقتصادی، سوخت – انرژی و ترانسپورت – ارتباطات اشاره کرده و روند اجرای پروژه های تاپی و تاپ را مورد بررسی قرار دادند. بر علاوه، مسایل مربوط به اجرای خط آهن تورغندی – هرات با مشارکت جانب ترکمنی مورد بررسی قرار گرفته و همچنین امکانات همکاری در زمینه مصالح ساختمانی نیز ارزیابی گردید.

مسایل امنیت منطقوی نیز در اجندای این نشست قرار گرفته و بر اهمیت هماهنگی فعالیت ها در زمینه حمایت از ثبات و توسعه پایدار در افغانستان تاکید شد. در این رابطه، نسبت به نقش بی طرفی ترکمنستان و حمایت های مستمر ترکمنستان از کشور همسایه به وسیله ابتکارات اقتصادی و انسان دوستی به همراه اجرای طرح های مشخص با مشارکت جانب افغانی، یادآوری گردید.

منبع خبر: اینجا