جانب افغان و ترکمن در مورد کاریدور ترانسپورتی تبادل نظر نمودند

30 ثور 1400

آقای خان ولی خان بشرمل سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ترکمنستان از طریق تماس ویدیویی با آقای عوض اف بایرامگلدی اورازگلدیویچ، معاون کابینه وزیران ترکمنستان در بخش ترانسپورت و ارتباطات ملاقات نمود.

در این ملاقات، سفیر افغانستان در مورد فرصت ها و چالش ها در زمینه های تجارت، معاملات، کریدور های ترانسپورت زمینی و هوایی صحبت نموده، پیشنهادات تجار افغان را به طرف ترکمن ارایه نمود.

در جریان نشست، همچنان روی چندین مورد مهم دیگر از جمله افتتاح خدمات بس میان هرات – ماری – عشق آباد و آقینه – ماری – عشق آباد بحث به عمل آمده، توافق شد تا هر دو طرف تسهیلات بیشتر را در مورد صدور ویزه، لاجستیک و امکانات سفر در نظر گیرند.

آقای بشرمل پیشنهاد ایجاد خطوط هوایی ترانسپورت کالا و مسافر در مسیر کابل – هرات – عشق آباد نمود و جانب ترکمنستان موافقت خویش را ابراز نموده،وعده سپرد تا پس از پایان محدودیت های ناشی از کرونا، در این زمینه همکاری خواهند کرد.

هر دو طرف اهمیت تجارت و ترانزیت بین جمهوری اسلامی افغانستان و ترکمنستان را مورد بحث قرار داده و بر توسعه هرچه بیشتر کاریدور تجاری و ترانزیتی لاجورد که افغانستان را از طریق ترکمنستان به اروپا وصل می کند، تأکید کردند.

آقای عوض اف بایرامگلدی اورازگلدیویچ گفت که کشورش به یک افغانستان با ثبات و صلح آمیز علاقه مند بوده و تنها از طریق اجرای پروژه های مشترک مانند تاپ، تاپی و راه لاجورد به اهداف مشترک نایل می آییم.

وی گفت که ترکمنستان هزینه های حمل و نقل برای افغانستان را کاهش خواهد داد و  روی اعزام سومین محموله آزمایشی از طریق کاریدور تجارتی و ترانزیتی لاجورد نیز مورد بحث قرار گرفت.